150 aastat ja 5 generatsiooni seebitegijaid

Dr. Bronner’s asutati 1948 Emanuel Bronneri poolt, kes oli 3-generatsiooni seebimeister saksa-juudi perekonnast. Ta kasutas seebipudeli silte enda jaoks väga tähtsa sõnumi edastamiseks: "Inimkond peab ületama religioossed ja etnilised erinevused või hukkume". "All-One!" - me oleme kõik üks. Siiani on Dr. Bronner´s perefirma, mida juhivad Emanueli lapselapsed. Dr. Bronner´s jätkab oma eelkäija visiooni elluviimist, tehes sotsiaalselt ja keskkondlikult vastutustundlikke kõrgekvaliteetseid tooted. Seda kõike parema maailma heaks.

1858
Algab seebivalmistamine. Heilbronnerite kodu juudikvartalis Laupheimis, Saksamaal.

1880/90
Heilbronnerid leiutavad esimese vedela seebi ja müüvad tükiseepe "Madaform" nime all.

1908
Sünnib Emanuel Heilbronner (Dr. Bronner).

1920ndad
Emanuel (Emil) saab Seebimeistri sertifikaadi ja ülikooli tunnistuse keemias.

1929
Emili tugev iseloom, zionistlikud ideed ja edasipüüdlikud mõtted seebivalmistamise valdkonnas ajavad ta isa ja onudega tülli ning ta emigreerub USAsse.  

1930ndad
Emil tegutseb USAs seebitootjate nõunikuna. Hitleri tõusuga Saksamaal, Emil kaotab oma nimest "Heil".

1940ndad
Natsid natsionaliseerivad perekonna seebitehase. Emili vanemad deporteeritakse ja tapetakse Auschwitzi ja Theriesenstadti koonduslaagrites. Emil lisab oma nimele "Dr."(doktor). Kuna tal on suurepärased teadmised ja tugev saksa aksent, siis keegi ei kahtle doktorikraadis.

 

1945
Emil põgeneb Elgini psühhiaatriahaiglast, kuhu ta paigutati oma maailmavaate. Ta peab sealset šokiteraapiat oma hilisema silmanägemise kaotuse põhjuseks.

1948
Dr. Bronner´s firma asutamine! Algab Peppermint piparmündi vedelseebi ja erinevate tervislike maitseainete tootmine.

1950
All-One! Dr. Bronner peab Los Angeleses, Pershingi väljakul kõnesid, kutsudes inimesi ühinema ja üksteist hoidma, müües samal ajal ka Peppermint seepi. Peagi taipab ta, et inimesed võtavad seebi, aga ei jää teda kuulama, mille tulemusel kannab ta oma kõned pudelite siltidele. Talle on abiks tema pojad Jim ja Ralph.

1960 - 70ndad
Dr. Bronner’s seebist saab oma ajastu ikoon. Noored inimesed ülistavad vabadust ja seebipudeli siltidele kantud tekste. Poeg Jim hakkab juhtima firmat.

1980ndad
Dr. Bronner’s seebid muutuvad kõikjal kättesaadavaks. Poeg Ralph tegeleb tootedisainiga. Poeg Jim leiutab tuletõrjevahukontsentraadi, mida kasutatakse metsatulekahjude kustutamiseks.

1990ndad
Kuna Dr. Bronner’i tervis Parkinsoni tõve tõttu üha halveneb, võtavad pojad Ralph ja Jim ning viimase naine Trudy firma juhtimise üle.

 

 

1997
Dr. Bronner sureb.

1998
Poeg Jim Bronner, võideldes samal ajal vähiga, õpetab oma poega Davidit (24-aastane) firmat juhtima. San Diego County Boys & Girls Club noorteklubile annetatakse 1200 aakri suurune ala, väärtusega 1.4 miljonit USA dollarit.
Peale Jimi surma võtab David juhtimise üle.

2000
Jimi teine poeg,  Michael Bronner, liitub firmaga ja alustab eksportturgude juhtimist.

2001 - 2004
Dr. Bronner’s toetab ja koordineerib kanepitööstusel võidelda kohalike regulatsioonidega - võit tuleb 2004. aasta veebruaris.

2003
Dr. Bronner’sist saab suurim hooldustoodete firma, mis kannab USDA orgaaniliste toodete sertifikaati. On esimene, kes hakkab kasutama 100% ümbertöödeldud plastikut. Seab sisse progressivse juhtimise praktikad: firma juhid saavad vaid kuni 5x kõrgemat palka kui kõige madalama palgaga tööline firmas; 100% tervisekindlustus kõigile töötajatele; kõik tulud, mis ei kulu firma arenguks, suunatakse heategevusse.

Onu Ralph tutvustab üle riigi oma isa, Dr. Bronneri elulugu ja seepe.

2005
Firmaga ühineb Sue Kastensen, kes aitab viia huulepalsamid, kehapalsamid ja kehapiimad USDA sertifikaadi tingimustega vastavusse.

2006
Algab suuremõõtmeline projekt otsimaks toorainet Fair Trade õiglase kaubanduse allikatest.

2007
Dr. Bronner’s saab sertifitseeritud kui Fair Trade õiglase kaubanduse firma.
Levisse tuleb film "Dr. Bronner’s Magic Soapbox".

2008
Dr. Bronner’s tähistab 150 aastapikkust seebivalmistamise ja 60 aastast sertifitseeritud toodete valmistamise tähtpäeva. Tooted on nüüd saadaval ka Iisraelis, mis oli Emanueli eluaegne unistus.

2011
Dr. Bronner´s tütarfirma Dr. Bronner’s Germany (DBG) alustab toodete distributsiooni Euroopas.
Dr. Bronner’s alustab oma Sri Lanka tootja Serendipoliga "White Kernel" and "Whole Kernel Fair Trade Coconut Oi" kookosõlide tootmist.

2010 - 2013
David Bronner arreteeritakse DEA (Ravimiamet) peakontori ja seejärel Valge Maja ees kanepiseemnete istutamise pärast.

2012 - 2013
Dr. Bronner´s ühineb erinevate organisatsioonidega, mis nõuavad geneetiliselt muundatud toiduainete (GMO) märgistamist.

2014
Dr. Bronner’s kolib suuremasse tehasesse. Alustatakse "Null-tootmisjääkide" projektiga.

2015
Sureb Ralph Bronner, Dr. Bronner’si süda ja hing—tema igapäevaseks tegevuseks oli jagada armastust, seades kasumi teisele kohale.

2017

Journey to Serendipol
Dr. Bronner’s mini-dokumentaal õiglase kaubanduse projektist Sri Lankal Dr. Bronner´s ekstra neitsi kookosõli tootmiseks.

Dr. Bronner´s ja Sea Sheperd Global uus laev MV Emanuel Bronner vaalade, delfiinide ja mereelu kaitsmiseks.

2018
Kanepi põllumajanduslik kasvatamine on nüüd USA-s seaduslik peale 20-aastat võitlust Dr. Bronner´s eestvedamisel.

Dr. Bronner´s võtab osa Regenerative Organic Certificate sertifitseerimissüsteemi rajamisel.

Taastav mahepõllumajandus on idee, et me peame rikkalikku mulla ökosüsteemi igal võimalikul viisil edendama. Meetodid selleks on erinevad – need hõlmavad mulla minimaalset häirimist (säiliv mullaharimine), viljakust suurendavaid kattekultuure, erinevaid külvikordi, komposti ja põllumajandusloomade külvikorras karjatamist. Kombineeritult on need meetodid osutunud võimsateks vahenditeks mitte ainult mullaviljakuse taastamiseks, vaid ka atmosfääri süsiniku eraldamiseks ja pinnasesse sidumiseks.
Kui tänapäeval on tööstuslik põllumajandus üks peamisi kasvuhoonegaaside ja kliimamuutuste tekitajaid, võib taastuv mahepõllumajandus ülemaailmses mastaabis siduda gigatonne süsinikku ja leevendada kliimamuutuste halvimaid tagajärgi.

HEAL EARTH! Dr Bronner’s alustab kampaaniat taastava mahepõllumajanduse reklaamimiseks ja hakkab märgistama tooteid, mis sisaldavad Regenerative Organic Certified koostisosi.

2019
Mini-dokumentaal “Journey to Pavitramenthe” tutvustab taastavat mahepõllumajandust ja õiglase kaubanduse projekti Indias, mille raames toodetakse orgaanilist piparmündiõli meie ikoonilise piparmündiseebi jaoks.

 

Dr. Bronner´s peakorter kasutab vaid 100% taastuvat energiat!

 

2020
Dr. Bronner´s saab nüüd orgaanilise kanepiseemneõli oma toodete jaoks USA põllupidajatelt; peale aastakümneid kestnud võitlust legaliseerida kanepi põllumajanduslik kasvatamine.

HEAL SOUL! Dr. Bronner´s annetab 5 miljonit USD psühhedeelsete uuringute multidistsiplinaarsele assotsiatsioonile (MAPS), mis on osa psühhedeelse ravi ja ravimipoliitika reformi aktivismist ja propageerimisest. Loome spetsiaalse piiratud väljaande "Heal Soul!" sildi meie seepidele.

2021
Dr. Bronner’s loob tumeda šokolaadi kollektsiooni, et rõhutada eetiliselt hangitud orgaanilise kakao tähtsust toiduainetes.

Esimene Dr. Bronner´s raamat!
"Honor Thy Label: Dr. Bronner’s Unconventional Journey To A Clean, Green And Ethical Supply Chain", mille on koostanud Dr. Gero Leson, Dr. Bronner´s spetsiaaloperatsioonide valdkonna asepresident. Teos räägib Dr. Bronner´s teekonnast puhta, rohelise ja eetilise tarneahela juurde.