Kuidas mitte käsi pesta (ja kuidas pesta)

Mu lapsed on aastate jooksul toonud koju igasuguseid viiruseid ja haigusi. Need ei ole midagi ohtlikku, kuid siiski ebameeldivad.
Neil hetkedel peab taas meelde tuletama, kuidas mitte käsi pesta (ja kuidas pesta) ning et sage seebiga käte pesemine on parim kaitse bakterite leviku vastu.

Seega, enne kui sa oma lapsed iga kui viimse ime-vitamiiniga täis tuubid - kontrolli, kui tihti ja kui korralikult nad oma käsi pesevad.

Kuidas mitte pesta

Ainult vesi

Siinkohal ei saa üldse kasutada sõna "pesu", sest ainult vett kasutades me tegelikult vaid loputame käsi. Vesi ei eemalda baktereid ja rasu ning tugevamat mustust.

Välk-pesu

See on selline "suts ja valmis!" pesu, kus seep puudutab käsi vaid sekundiks, enne kui see maha pestakse. Seep vajab teatud aega (20 sek), et teha oma tööd ning see peab katma kõiki käeosasid.

Näpu-vaba

See on just lastele väga omane kätepesustiil - seepi hõõrutakse peopesadega, võibolla ka käte peale, aga mitte sõrmedele. Meie sõrmeotsad puutuvad erinevaid pindasid, sõpru, toitu ja enda suud, nina, silmi. Kätepesu peab hõlmama endas ka korralikku sõrmede ja küünealuste pesu.

Milleks muretseda

Isegi, kui sa pesed oma käsi korralikult, aga peale seda puutud kraani, ukselinki, lülititi vms., on kätepesu kasutu. Selle asemel tee neid liigutusi kas käepealse osaga, vasaku käega (kui oled paremakäeline), pisikese sõrmega, küünarnuki või paberrätikuga. Üldkasutuseks mõeldud riidest rätikud on täpselt nii puhtad, kui neid eelnevalt kasutanud inimesed.

Kuidas siis käsi korralikult pesta?

Tee käed märjaks ja seebiga kokku. Hõõru käsi 20 sekundi jooksul, pööra tähelepanu ka sõrmevahedele, küüntele ja küünealustele. Loputa käed veega. Kuivata paberrätiku või õhupuhuriga. Püüa vältida vannitoas erinevate pindade katsumist. 

Käte pesemine võib olla tüütu, aga kui tüütu on olla haige?!

 

Lisa Bronner
Lisa Bronner
Lisa Bronner on tervislike eluviiside eest kõneleja. “Going Green with a Bronner Mom” blogi autor ja Dr. Emanuel Bronneri, Dr. Bronner´s rajaja, lapselaps