5 generatsiooni seebitegijaid

2023. aastal tähistame Dr. Bronner´s brändi 75. tegutsemisaastat, mis asutati Dr. Emanuel Bronneri poolt aastal 1948.
Sel aastal ei alanud aga kogu Dr. Bronner´s lugu. Emanuel Bronner oli tegelikult oma suguvõsa 3-generatsiooni seebimeister. Esimesed seebid valmisid juba aastal 1858 Laupheimis, Saksamaal.

Esimene generatsioon seebimeistreid: Emanuel Heilbronner (1833-1903)

Üleval pildil: Emanuel Heilbronner ja tema naine Louise.

Esimene seebimeister oli Emanuel Heilbronner, Dr. Emanuel Bronneri vanaisa. Peale seebimeistri sertifikaadi omandamist, asutas ta oma kodukeldris Laupheimis seebitehase. Ülakorrusel kasvatas ta oma naise Louisega 11 last. On teada, et vähemalt 5 last hakkasid samuti seebivalmistamisega tegelema.

Üleval pildil: Emanuel Heilbronneri kodu Laupheimis, Saksamaal, kus seepe valmistati keldris. 2018. a. ostsid Dr. Bronner´i lapselapsed Mike ja David.

2018. aastal ostsid David ja Mike Bronner, praegused Dr. Bronner´s eestvedajad, Laupheimi maja, mis ikka veel seisab püsti. Maja pidi minema kinnisvaraarendajatele, aga peale Dr. Bronner´s ajalooga tutvumist, müüs maja omanik selle David´ile ja Mike´le. Maja renoveeritakse ja sellest saab hooldekodu autisimiga täiskasvanutele. Osa majast planeeritakse teha ka muuseumiks.

Teine generatsioon seebimeistreid: Heilbronneri vennad - Sigmund (1867-1939), Berthold (1872-1942) & Karl (1879-1940)

Üleval pildil: Berthold Heilbronner ja tema naine Franziska ca 1920 oma kolme lapsega: Emil (Dr. Bronner), Lotte ja Luise.

Laupheimi seebitehase võtsid oma isalt üle vanim õde Pauline ja tema abikaasa Abraham Erhlebacher. Laupheimis ei olnud mitme seebimeistri jaoks piisavalt ruumi, seega 3 venda suundusid läände Heilbronni, kust olid pärit perekonna juured ja perekonnanimi. Algselt oli perekonna nimi olnud nimelt Einstein, aga kuna 1800. aastate alguses juudi nimed keelustati, võeti nimeks Heilbronner.
Sigmundil olid parimad tehnilised ja keemia alased oskused, Karl korraldas tootmist ja Bertholdi kanda olid administratiivsed ülesanded ning raamatupidamine. Vennad lõid firma nimega Madaform Seebifirma, mis laienes jõudsalt üle kogu riigi.

Üleval pildil: Reklaam, mis kajastab Heilbronnerite seebitehast ja lanoliinseebi pakkeümbris.

Karl ja tema pere emigreerusid Ameerikasse aastal 1936, kus Karlist sai Massachusettsis seebivabriku direktor. Ta suri 1940. aastal. Berthold ja Sigmund jätkasid Heilbronnis tootmist, kuigi olukord juutide suunal muutus järjest keerulisemaks. Bertholdi lapsed, kes kõik olid juba riigist lahkunud, survestasid vanemaid Saksamaad jätma, aga tulemusteta.

1939. aasta "Juutide väljaarvamine majanduselust" akti tõttu oli perekond sunnitud 1 Saksa marga eest müüma seebitehase Dr. Albert Bauderile, kes rõõmsalt kõigile Madaformi klientidele teada andis, et firma on nüüd "aarialaste kätes". Sigmund suri peale seda, maikuus 1939. aastal. Berthold ja tema naine Franziska ning Sigmundi lesk Friederike jätkasid elu Heilbronnis, samal ajal kui tütar Luise nägi USA-s vaeva, et kõigile lahkumisviisad saada. Viisad saabusid 5. detsembril 1941, aga seoses Pearl Harbori sündmuste ja USA sisenemisega II maailmasõtta Jaapani ja Saksamaa vastu, neid viisasid enam kasutada ei saanud.
Berthold, Franziska ja Friederike arreteeriti 31. märtsil 1942 ja deporteeriti Theresienstadti koonduslaagrisse Tšehhoslovakkias, kus Berthold ja Friederike elutingimuste tõttu peagi surid. Franziska transporditi hiljem gaasikambritesse Auschwitzis, mais 1944. aastal.

Aastad hiljem külastas Luise Heilbronni korduvalt ja asutas stipendiumiprogrammi USA õpinguteks kohalikele üliõpilastele. Heilbronnis on Luise auks tema nimeline kool ja tänav.

Kolmanda generatsiooni seebimeister: Dr. Emanuel Bronner (1908-1997)

Üleval pildil: Emanuel seismas Dr. Bronner´s tehase ees Escondidos, Californias 1973.

Emanuel Bronner sai nime oma vanaisa, Emanuel Heilbronni järgi. Ta oli Bertholdi vanim laps ja praktiseeris Heilbronnis, et ühel päeval seebivalmistamine üle võtta.
Siiski, seebiteema polnud tema jaoks kõige huvitavam. Emanueli maailmavaade ei läinud tihtipeale kokku perekonna omaga ja ta ei häbenenud oma vaateid Madaformi tehastes ka valjuhäälselt väljendada. Isa pani Emanueli fakti ette: lõpeta filosofeerimine või lahku! 21-aastaselt (1929) lahkuski Emanuel Ameerikasse.

Esimesed kümme aastat töötas Emanuel erinevate USA seebitootjate juures. Peale naturalisatsioonitõendi saamist 1936. aastal, võttis Emanuel enda nimeks Emanuel Theodore Bronner. Ta jättis välja "Heil", mis oli tuntud enim natside tervitusena. Aastaid hiljem muutis ta Theodore Herbertiks. Emanuel abiellus Paula Wohlfahrtiga 1933. aastal ja sai 3 last: Ellen, Ralph ja James.

1940-ndad tõid kaasa palju hirmu nii siin kui sealpool ookeani. Emanuel jälgis abitult oma kodumaal toimuvat. Naine Paula sai närvivapustuse, ta paigutati haiglasse ja ta suri 1944. aastal.

Olles 3 lapsega lesk, töötas Emanuel rohkem oma visiooni kallal: oleme kõik õed ja vennad siin planeedil. Meid ühendab rohkem kui lahutab. Me peame hoolitsema inimkonna eest. Emanuel kirjutas üles mitmeid põhimõtteid, mida ta nimetas Moraali ABC-ks (Moral ABC) ja jagas neid lahkelt igaühega, kes kuulata viitsisid. Oma pühendunud kõnede tõttu arreteeriti ta lõpuks loata esinemise eest Chicago Ülikoolis ning paigutati Elgini hullumajja, kus korduvate elektrišokiteraapiate tõttu ta nägemine halvenes ja hiljem täielikult kadus. Emanuelil õnnestus kolmandal korral haiglast põgeneda ning ta hääletas Californiasse.

Californias olid inimesed palju avatumad Emanueli kõnedele. Tänutäheks hakkas ta kuulajatele oma piparmündiseepi jagama. Kokkuvõttes tulid inimesed vaid seepi saama, mitte aga kõnesid kuulama. Seega printis Emanuel oma printsiibid seebipudelitele - nii sündisiki ikooniline label, mida kannavad Dr. Bronner´s tooted ka tänapäeval.

Seepide müük algas 1948. aastal ja sai eriti populaarseks 1960-ndatel, kui hipi-kultuur seebi lihtsust ja kandvat sõnumit taevani ülistas.
Kuigi Emanuel oli 1970-ndatel juba täiesti pime, kolis ta tehasega Escondidosse, Californiasse. Eesmärk oli alati levitada seepidega nii palju sõnumit kui võimalik. Ta pani isegi oma isikliku telefoninumbri siltidele, et igaüks, kes soovib temaga rääkida, seda teha saaks. Sama telefoninumber on Dr. Bronner´s firma number ka tänapäeval.

Parkisoni tõve tõttu pidi Emanuel 1990-ndate keskpaigas firmast taanduma ja ta suri 1997. aastal.

Neljanda generatsiooni seebimeistrid: Ralph (1936-2015) & Jim (1938-1998)

Üleval pildil: Jim ja Ralph perekonna kogunemisel Californias, 1985.

Jim ja Ralph Bronner olid Dr. Emanuel Bronneri 2 poega. Ralph oli keskkooli inglise keele õpetaja Milwaukees ning Jim keemik ja tootespetsialist Los Angeleses. Kuigi pojad tegutsesid seebifirmast väljaspool, olid nad siiski Emanueli viimastel aastatel firmale palju toeks.

Ralph võttis enda kätte toodete turunduse. Emanueli põhimõtete kohaselt ei kulutatud iial ühtegi senti reklaamiks. "Hea toode müüb end ise!" Kuigi selles on terake tõtt, aitasid Ralphi nö "seebireisid" müükidele palju kaasa. Nimelt laadis Ralph koolivaheaegadel oma bussi seepe täis ja külastas igat tervisetoodete poodi, mille telefoniraamatust leidis. Ralph mängis kitarri, rääkis oma isa ja seepide lugu ning sõprus oligi loodud!

Jim ja tema naine Trudy hoidsid silma peal tootmisel ja raamatupidamisel ning aitasid nii mõnelgi korral, kui maksuamet esitas küsimusi stiilis "kas te olete ikka veel mittetulundusühing?"

Peale Emanuel Bronneri surma võtsid Jim ja Ralph juhtimise üle. Kahjuks diagnoositi Jimil peagi 4-astme kopsuvähk ja ta lahkus juunis, 1998. aastal. Ralph jätkas oma isa visooni jagamist ja ühe-mehe-showsid üle kogu riigi kuni oma surmani 2015. aastal.

Viienda generatsiooni seebimeistrid: David (1973) & Mike (1975)

Üleval pildil: Mike, David & Lisa; Californias 2022.

Viies generatsioon seebimeistreid on praegu aktiivselt tegutsevad David ja Mike Bronner, Jimi pojad. Üleskasvades ei valmistanud seebiteema neile palju pinget. David lõpetas ülikooli bioloogias ja Mike sai kraadi inglise keeles. David tegeles Bostonis sotsiaaltööga ja Mike läks Jaapanisse inglise keelt õpetama. Siiski hakkas David vanaisa sõnumit oma tööga siduma: et oleme kõik üksteisega ühendatud.

Samal ajal, kui tema isal Jimil diagnoositi vähk, kolis David oma noore perega Californiasse ja õppis isa kõrvalt firma juhtimist veel aasta, enne kui viimane lahkus. Davidit huvitas enim toodetele orgaaniliste standardite kehtestamine, tööstusliku kanepiseemneõli tootmise seadustamine, õiglase kaubanduse standardite olulisus jm.

Firma kasvades ühines perega ka Mike, kelle ülesandeks sai rahvusvahelise turu kasvatamine. Kiiresti kasvas firma 3 miljoni USD pealt 200 miljoni USD käibega firmaks; 10 töötajast sai 300 töötajat. Tütar Lisa liitus firmaga, et tegeleda koolituste ja klienditeenindusega.

75 aastat Dr. Bronner´s firmat - 165 aastat ajalugu.