Kuidas pesta juukseid Dr. Bronner´s seebiga

Autor:
Rafi Loiedermann

Rafi Loiederman on Dr. Bronner´s sisutoimetaja ja on firma tooteid kasutanud üle 20 aasta. 

Pestes juukseid Dr. Bronner´s seebiga, võib tulemus olla suurepärane, aga tõsi on, et tihti vajame selleks veidi lisanippe ja nõu (sinu juuksetüüp ja vee kvaliteet võib tulemusi mõjutada tohutult!)

Proovime järgnevalt lahti seletada erinevad viisid juuste pesemiseks. Suur osa infost on kokku pandud klientide tagasiside ja kogemuste põhjal.

Kõige olulisem

Kui välja tuua midagi tähtsat, mida kindlasti meelde jätta, siis ära unusta seda: kasuta peale juustepesu alati happelise pH-ga palsamit. Selle asemel võid näiteks kasutada ka veega lahjendatud õunaäädikat. 

Dr. Bronner´s seebid puhastavad juuksed ja peanaha imeliselt hästi, aga võivad jätta pähe ka suure pusa. Seebi aluseline koostis avab juuksekutiikula ja see vajab kindlasti happelise palsami-loputajaga sulgemist. Tulemuseks siidised ja läikivad juuksed.

Kuigi see reegle üldiselt kehtib, ei saa siin rõhuda universaalsele tõele. Mõned kliendid räägivad, et nende juuksed on suurepärased vaid seebiga pestes ja alsamit üldse mitte kasutada; teised segavad seebi kookospiimaga ja samuti ei kasuta palsamit. Kui need variandi ei tööta sinu jaoks, loe edasi Dr. Bronner´s seebi erinevates kasutusvõimalustest. 

@litaisraw
P
ildi autor: Instagram @litaisraw

Üleminekuaeg

Tavalised šampoonid ja palsamid (tihti ka need, mis väidavad end olevat looduslikud jms.) sisaldavad tavaliselt silikoone ja vahasid, mis katavad juuksed ja tekitavad sileda tunde.
Seega, kui lõpetad nende toodete kasutamise ja pöördud Dr. Bronner´si poole, vajavad sinu juuksed harjumisaega. Tavaliselt kestab see 2-4 nädalat. Su juuksed võivad isegi tunduda rasvasemad kui varem. Peale paari nädalat võivad su juuksed tunduda kuivemad kui varem.
Mõned juuksed ei vaja üleminekuaega üldse, mis on loomulikult suurepärane! Aga kui sa kuulud enamuse hulka, siis pead üle elama mõned nädalad bad hair päevi, et jõuda tõotatud maale. Auhinnaks täiesti looduslik juuksehooldus ja võimalik ka, et sinu elu kõige siidisemad juuksed. 

Millist Dr. Bronner´s seepi peaksin juuste pesemiseks kasutama?

Meie klassikalised Pure-Castile seebid toimivad laitmatult paljude juuksetüüpide puhul. Siiski, on mõnel seebil eelis teise ees, kui räägime juuksetüübist ja vee kvaliteedist. 

18-in-1 Pure-Castile Soaps (vedelseebid)

Meie vedelseebid sobivad paljudele. Üks eelistest on muidugi see, et tõenäoliselt on see seep sul juba kodus (vanni äärel, köögis vms) ja kohe saadaval kasutamiseks. Millist lõhna kasutada? Sinu valik! Seepide toime ei sõltu lisatud essentsõlist, küll aga sisaldab Baby-Mild lõhnatu see topeltkogust oliivõli; teepuuõliga seep on tugeva anti-bakteriaalse toimega; eukalüpti- ja piparmündiseebid ennetavad juuksekadu. 

Pure-Castile Bar Soaps (tükiseebid)

Tükiseepidel on paar eelist vedelseepid eest. Näiteks - kanepiseemne- ja jojobaõlid on lisatud seebi sisse peale kookos-, palmi- ja oliivõlide seebistamist. See tähendab, et kanepiseemne- ja jojobaõlid on tootes õlidena, mitte seebistatud ja seega on toime veidi niisutavam kui vedelseepidel. Tükiseebid võivad paremini sobida pakematele ja kuivematele juustele. 

Tükiseepe on parem kasutada ka karede vee korral. Kare vesi ei ole meie seepide sõber, sest mineraalid vees võivad murda seebi valemi, tulemuseks jäägid juustes. Tükiseebid, mille koostises on ka soola, on sellisele veele vastupidavamad ja ennetavad jääkide teket. 

Organic Sugar Soap (suhkruseebid)

Orgaanilised suhkruseebid on juuste pesemiseks suurepärased. Peale klassikalise Dr. Bronner´s seebi sisaldavad need ka orgaanilist sukroosi ja viinamarjamahla. Suhkur aitab nahal ja juustel hoida niiskust. Sobib kõikidele juuksetüüpidele, eriti aga paksudele ja tihedatele. 

Dr-Bronners-in-nature

Sügav niisutus

Sügav niisutus on oluline tervete juuste säilitamiseks. Sega omavahel näiteks kookosõli, oliivõli, aaloe, mesi, avokaado, banaan, õunaäädikas (ei pea kõiki koos kasutama); kanna juustele 15-20 minutiks ja loputa. Tee seda paar korda kuus. 

Vesi

Vee karedus/pehmus ja selles sisalduvate mineraalide hulk võib väga suures ulatuses mõjutada toodete toimet sinu juustele.  Kare vesi mõjutab kõikide meie seepide toimet ja võib kokkuvõttes vähendada nende efektiivusust. 
Vee pehmendamine on hea lahendus. Isegi, kui su majas ei ole veepehmendamisesüsteemi, on müügil spetsiaalsed dušiotsikud, mis vett pehmendavad. 

Spetsiaalne hooldus: rasused juuksed ja peanahk

Kui sul on üleminekuperiood, siis oota, kuniks juuksed on seebiga harjunud ja rasu kaob. Kui ka peale 4 nädalat ei ole rasu kadunud, proovi järgmist:

 • kasuta vähem palsamit
 • kasuta palsami asemel lahjendatud õunaäädikat
 • sega seebi sisse veidi soodat ja pese sellega juukseid
 • masseeri juukseid pestes peanahka hoolega

Spetsiaalne hooldus: seebijäägid juustes

Kui sul on üleminekuperiood, võid näha juustes veidi seebijääke. Harja kuivi juukseid korralikult.

Kui sul on kodus kare vesi, võib seep, reageerides mineraalidega, jätta juustesse jääke. Proovi kasutada tükiseepi, mis on kareda veega suurem sõber. 

Proovi: 

 • kasuta hoolikalt juuksepalsamit või pehmendavat loputusvedelikku
 • püüa juuksed puhastada soodaseguga, loputades seejärel õunaäädika lahusega

Soap + vinegar

Spetsiaalne hooldus: kuivad juuksed ja peanahk

Kui tunned, et juuksed ja peanahk on liiga kuiv, tee tihedamini kui paar korda kuus eelpool väljatoodud sügavat hooldust (õlide segu). 

Proovi: 

 • kasuta seepi vähem või üldse mitte ja loputa juukseid vaid õunaäädika seguga. Äädikas ja sidrunimahl on suurepärased puhastajad ning niisutavad-puhastavad juukseid üheaegselt.
 • pese juukseid harvem või pese ainult veega
 • lisa seebile kookospiima, et toime oleks niisutavam
 • kasuta kuivadel juustel väikest kogust kookosõli

Spetsiaalne hooldus: kuiv/sügelev peanahk

Kui sügelev peanahk on seoses kuivade juustega (mitte rasuse peanahaga), siis hoolitse oma peanaha piisava niisutuse eest. 

Proovi: 

 • lahjenda korralikult nii seepi kui palsamit/loputusvedelikku. Võib olla, et need on sinu peanahale liiga kanged
 • kasuta peanahal orgaanilist aaloet: jäta 15 minutiks, loputa jaheda veega