Terve naha 5 harjumust


Pane kreem ära. Tervet nahka sellega ei saa. Ei saa ka ainult puhastaja, koorija, maski, tooneri, mitsellaarvee jm abil. Kõik see algab väljaspool vannituba.
Terve naha alus on 5 harjumust sinu igapäevases elus, millel esmapilgul ehk polegi nahaga mingit pistmist.. Ükskõik kui meeleheitlikult sa ideaalseid tooteid oma nahale otsid ja kui palju raha kulutad, kui sa järgnevaid 5 põhimõtet ei järgi, ei pruugi sa oma nahaga iial rahul olla.
Vahel, täiuslikkuse otsingul, me unustame selle kõige lihtsama – üleüldine heaolu, mentaalne ja füüsiline aktiivsus ning emotsionaalne tasakaal.

1. Uni. Ma arvasin, et uni oli neile, kel pole midagi paremat teha. Siiski ei varja ükski meik jälgi, mis on sinu näos vähesest magamisest.
7+ tundi korralikku und. Mitte “mulle sobib ka vaid 4”. Kui su nahk on lontis, tuhm; silmad paistes; nahk on hädas akne, psoriaasi või ekseemiga, siis ravi algab korraliku ööunega. Siinkohal meenuvad minu vanaisa legendaarsed sõnad “Naudi vaid kahte kosmeetikavahendit – küllaldaselt und ja Dr. Bronner´s seepi!”
Miks: Uni aitab kaasa normaalse vereinge toimimisele ja kasvuhormoonide tootmisele, mis aitavad toota kollageeni, lõdvestavad näolihaseid, aitavad kaasa naharakkude uuenemisele, vähendavad üleüldist põletikku kehas. Üks uurimus The British Medical Journal  ajakirjast võtab asja kokku: “Unevaeguses inimesed on vähem terved, vähem atraktiivsed ja rohkem väsinud.”
Soovitus: Planeeri endale küllaldaselt und. Sarnaselt äratuskellaga, seadista ka “magamamineku kell” ja jälgi, et see aajaks sind magama vähemalt 8,5h enne hommikust äratusaega.

2. Joo vett. On uskumatult vähe uurimusi vee kasulikkusest nahale. (Võibolla seetõttu, et vett ei saa patenteerida ja see ei too nii palju raha sisse. Puhas kraanivesi sobib kõigile, see on tasuta, see ei tekita jäätmeid.)
Tihti räägitakse 8 tassist veest, mida võiks päeva jooksul tarbida. Mida sa vajad sõltub kehamassist, aktiivsusest, ilmast jm.
Miks: Dehüdreerunud nahk kaotab elastsust, st. veevaeguses naharakud on kuivad, ketendadvad ja kortsude tekkele vastuvõtlikumad. Piisava niisutusega saab nahk rohkem vett tõmmata naharakkudesse ja neid pinguldada, tehes naha siledamaks ja pehmemaks.
Soovitus: Täida igal hommikul pudel päevakoguse veega. Sea eesmärgiks, et jood selle päeva jooksul kindlasti ära. Alati enne millegi tarbimist – kohvi, eine – joo klaas vett. Võid märgata, et sa ehk polnudki näljane, vajasid vaid juua.

3. Söö puhast toitu. Kõik hea, mille sööd sisse, annab endast märku ka sinu nahas. Suurenda puu- ja juurviljade, täisteraviljade, puhta proteiini ja tervislike õlide tarbimist. Vähenda või lõpeta valmistoitude ostmine ning transrasvade ja suhkru üleliigne tarbimine.
Miks: Värskes toidus sisalduvad antioksüdandid võitlevad vabade radikaalidega ning ennetavad nahavähi, kortsude ja nahaplekkide teket. Hea rasvad (mida leidub kalas, pähklites, seemnetes, avokaados, kookospähklis, oliivides) toidavad nahka ja hoiavad selle pehmena.
Soovitus: Planeeri oma söögikorrad. Viimase-hetke-snäkid on sinu vaenlased.

4. Vähenda stressi. Liiga tihti mõtleme, et stressi vähendavad tegevused on ajaraisk. Sa suudad rohkem, kui võtad aega puhkamiseks. Ja sinu nahk puhkab samuti. Tee sporti, kuula muusikat, külasta sõpru, mine massaaži..
Miks: Stress suurendab lihaspinget, mis toovad näis kortsud rohkem esile. Stress paneb keha tootma kortisooli ja suurendab rasueritust, mis omakorda ummistab poorid. Kortisool suurendab kehas põletikke, mis ei lase toota kollageeni ja nahk muutub tuhmiks ning kaotab elastsust. Immuunsüsteem nõrgeneb, mis võib kaasa tuua akne ja psoriaasi.
Soovitus: Pane telefoni iga 1h järel “Stressitõrjuja” meeldetuletus – tee 10 sügavat ja aeglast hingetõmmet.

5. Liigu. Sellele asendust ei ole. Õnneks on niivõrd palju võimalusi sportimiseks – jooksmine, kõndimine, rattasõit, ujumine, tantsimine… Mõtle, mida tehes sa end kõige paremini tunned  – kas soovid üksinda kõndida vabas õhus või sobib sulle rohkem rühmatreening spordiklubis.
Miks: Liigutamine suurendab verevoolu meie kehas, tuues hapniku ja toitained nahka ning filtreerib maksa kaudu välja toksiinid. Vähendab stressi ja reguleerib hormoone, mis hoiavad kontrolli all naha rasueritust.
Soovitus: Seo sportimine mingi igapäevategevusega. Lapsi kooli viies, võtan kaasa ka koera, et siis hiljem temaga koduteel teha väikene jalutusring. Või leia endale kaaslane, et saaksite teineteist alati motiveerida.

Lisaks…

Naerata. Uurimus näitab, et naeratamine teeb sind ilusamaks. Mitte kerge muie või irve, aga korralik, suur naeratus!
Miks: Naeratus juhib tähelepanu eemale võimalikest nahavigadest. Lisaks lõdvestab naeratus nahka, vähendades kortsukesi. Naermine teeb meid nii väljast kui ka seestpoolt nooremaks, vähendades stressi.
Soovitus: Kui sulle naeratatakse, naerata alati vastu. Kui elad keset tõsiseid inimesi, ole suunanäitajaks ja naerata!

 

Kõik eelpool mainitud soovitused toimivad kui lumepalli-efekt. Sportimine vähendab stressi. Stressi alanemine laseb paremini magada. Hea uni annab parema söögiisu.
Nahk uueneb umbes 6 nädalaste tsüklitena, seega anna aega neil soovitustel mõjule pääseda. 

 

Lisa Bronner
Lisa Bronner
Lisa Bronner on tervislike eluviiside eest kõneleja. “Going Green with a Bronner Mom” blogi autor ja Dr. Emanuel Bronneri, Dr. Bronner´s rajaja, lapselaps

 

Dr. Bronner’s on üks enimmüüdud naturaalne seep maailmas.
Vaid puhtaimad, õiglasest kaubandusest pärit orgaanilised õlid. Ei mingeid sünteetilisi säilitus-, vahu- ega lõhnaineid!