Shikakai kehale ja juustele


Shika-mis?!  Kas ta ise ka saab aru, mida räägib?
Ärge muretsege. Shikakai on vana kehahoolduseks kasutatav koostisosa Indiast.

Mis on Shikakai

Shikakaid saadakse Acacia concinna nimelisest põõsast, mis kasvab troopilistes vihmametsades Lõuna-Aasias. Kuuludes kaunviljaliste perekonda, kasvatab põõsas tumepruunid hernekauna sarnased viljad, mis kuivatatakse ja jahvatatakse peeneks pulbriks. Väga sarnane kaneeli tekstuuri ja värvusega. Seda pulbrit nimetataksegi Shikakaiks ja sellel on ülimalt head naha puhastamise omadused. [i]

Shikakai otsetõlkes tähendabki “juuksevili” või “vili juustele”. Seda on kasutatud traditsioonilises india juukse- ja nahahoolduses aastatuhat. Shikakai annab Dr. Bronner´s Sugar Soap suhkruseepidele rikkaliku pruuni värvuse ja teeb seebid eriti sobivaks juustele ja kuivale või tundlikule nahale.

Naturaalsed saponiinid

Shikakai sisaldab naturaalseid saponiine, mida võiks nimetada ka looduse enda seebiks. Saponiinid vahutavad ja seovad õli veega ning puhastavad. Shikakai ei ole ainus taim saponiinidega; teistel “seebitaimedel” toimivad seebi-sarnaselt näiteks seemned, õied või juured. Võtame näiteks kinoa, mille seemnete väliskihtides esineb saponiine. Kinoat toiduks tarvitades tuleks seemned alati enne loputada, mille käigus võid märgata kerget vahtu. Kui sa kinoa seemneid ei loputa, võib toidule jääda juurde kerge kibe, seebine maitse.

Shikakai ja madal pH

Shikakai teeb midagi, mida inimesed pole veel ise järgi teha suutnud: annab tõelisele seebile (nagu Dr. Bronner´s kastillseep) neutraali-lähedase pH. Seep on alati aluseline (kastillseep 9.3 ± 0.3) ja soovides selle pH-d alandada, lõhume seebimolekulid. Shikakai saponiinidel on aga loomulikult madal pH vahemikus 4.5 ja 5.5. Lisades shikakaid seebile, langeb ka lõpptoote pH vahemikku 8.5 ± 0.5, jättes seebimolekulid lõhkumata.

 

Naha ja seebi pH-st saad rohkem lugeda veel siit: Naha tervis ja Dr. Bronner´s seep

 

Shikakai pehme toime jätab nahaomased õlid puutumata (erinevalt massmarketi pesuvahenditest) ja sobib ka väga tundlikule ning allergilise nahale.

Looduses on saponiinid osa taime kaitsesüseemist. Saponiinide kibe maitse peletab eemale putukaid ja loomi; seente ja bakterite vastu rajab isegi tugevamad kaitsemüürid ning võib olla lausa toksiline. Seega on taim loonud endale sobiva immuunsüsteemi mikroskoopiliste sissetungijate vastu. Homöopaatilises meditsiinis kasutatakse neid antimikroobseid toimeaineid [ii]haavaravis ja ärritunud naha rahustamisel.

Shikakai koha on ka öeldud, et see vähendab peenikesi kortse ja vananemismärke. Kuigi ma ei leidnud selle tõestuseks ühtegi uuringut, siis Shikakai kindlasti pehmendab ja niisutab nahka. Sisaldab A, D, E ja K-vitamiine, mis aitavad hoida naha noorena, ning C-vitamiini, mis on nahka kirgastava toimega.

Dr. Bronner’s Organic Sugar Soap

Me räägime Shikakaist, aga kutsume Dr. Bronner´s Shiakakai seepe hoopis suhkruseepideks? Kuna keegi ei suutnud normaalselt hääldada sõna “Shikakai”, siis aja jooksul nimetasime seebid ümber Sugar Soap suhkruseepideks. Suhkur on ideaalne naha niiskuse säilitaja ja sobib suurepäraselt panna ühte patta Shikakaiga.

Pruun, pruun, pruun

“Aga see seep on ju nii pruun!” Ärge laske värvil end heidutada. Palju häid asju siin maailmas on pruunid: šokolaad, kohvi, kaisukaru….
Dr. Bronner´s ei kasuta kunagi värviaineid, et varjata looduslike koostisosade oma tooni. Shikakai ei määri su nahka ega juukseid.
Kusjuures, kui näed kusagil Shikakai-toodet ja see ei ole pruun, siis loe enne hoolega, mida ostma hakkad. Seal on kasutatud kas valgendajaid või ei sisalda toode grammigi Shikakaid.

——————————————–

[i] Khanpara, Komal & J Renuka, V & Harisha, Channappa. (2012). A detailed investigation on shikakai (Acacia concinna Linn.) fruit. J. Curr. Pharm. Res.. 99. 6-10. https://www.researchgate.net/publication/280313608_A_detailed_investigation_on_shikakai_Acacia_concinna_Linn_fruit
[ii] S.S. Todkar, V.V. Chavan and A.S. Kulkarni, 2010. Screening of Secondary Metabolites and Antibacterial Activity of Acacia concinna. Research Journal of Microbiology, 5: 974-979. https://scialert.net/fulltextmobile/?doi=jm.2010.974.979

 

Lisa Bronner
Lisa Bronner
Lisa Bronner on tervislike eluviiside eest kõneleja. “Going Green with a Bronner Mom” blogi autor ja Dr. Emanuel Bronneri, Dr. Bronner´s rajaja, lapselaps

 

 

 

Dr. Bronner’s on üks enimmüüdud naturaalne seep maailmas.
Vaid puhtaimad, õiglasest kaubandusest pärit orgaanilised õlid. Ei mingeid sünteetilisi säilitus-, vahu- ega lõhnaineid!