Rastapatsid – Sinu stiil

Rastapatside ajalugu ulatub vähemalt 2500 a.e.Kr. Arheoloogilised leiud viitavad sellele, et isegi Egiptuse vaaraod kandsid ja varased kristlased kandsid rastapatse. Läbi sajandite on patse kandnud mitmed hõimud – Austraalia aborigeenid, Uus-Guinea hõimud ja paljud Aafrika rahvad. Arvati, et nii vaimsed kui ka spirituaalsed energiad väljuvad kehast pea ja juuste kaudu. Kui juuksed on seotud, jääb energia kehasse.

20. sajandi alguses sai New Yorkis, Harlemis hoogu sotsiaal-religioosne liikumine, mis entusiastlike Jamaika mustanahalistega sai inspiratsiooni vanast ja uuest testamendist, aafrika hõimukultuurist ja hindu kultuurist. Liikumisega ühinenud nimetasid end dreadideks, millest hiljem tuli soengu nimi dreadlocks.
70-ndate keskpaigas taasavastati  dreadlockid tänu Bob Marley ja reggea muusikale. Kui 90-ndatel võtsid selle soengu omaks ka rock-grupid, said dreadid trendiks ka juuksurisalongides.

Rastapatse saab teha al 10cm pikkustesse juustesse, lisades kunstkiudmaterjali. Korralikud patsid kujunevad välja alles 6 kuu jooksul. Et rastad ilusad oleksid, tuleb salongis hoolduses käia. Väljakasvanud juuksed nõelutakse patside sisse kinni ja see aitab rastadel kiiremini vildistuda.

Rastade pesemisel peaks kasutama spetsiaalset rastapatsidele mõeldud šampooni või seepi, mis aitab juustel sõlme jääda ja patsidel pärast paremini lukustuda. Pead pestes pesta eelkõige peanahka mitte patse! Patsid lähevad neist läbi jooksnud veest ja pesuainest niigi puhtaks ja neid ei ole vaja eraldi masseerida. Pärast pesu peab juuksed väga korralikult puhtaks loputama.
Kindlasti ei tasu kasutada pesemisvahendit, mis jätab peanahale jääkaineid– silikoonid, sulfaadid, lõhnaained, säilitusained jms. Need  hakkavad tasapisi kogunema ja ühel hetkel hakkab peanahk selle vastu protesteerima ning tulemuseks on naha ketendamine, kõõm, sügelus ja muud probleemid. Jääkained jäävad ka patsi sisse ega lase patsis olevatel juustel korralikult sõlme ja sassi minna (kõige paremini teevad seda täiesti puhtad juuksed), seetõttu jäävad patsid seest lõdvad. Sellest tuleneb omakorda, et patsid ei kuiva korralikult ja tagajärjeks võib olla patside sees kasvav hallitus ja sellest tulenev halb lõhn.

Palsamit mitte kasutada, sest see teeb juuksepinna libedaks ja juuksed tulevad kergesti patside seest välja.